Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ran­ta­koi­vun alla

Eläkeukkona kahden kotosalla elämänkumppanini kanssa on mukava kuunnella sota- ja sen jälkeisen ajan kotimaisia iskelmiä. Niissä on yllättävän paljon asiaa, joka sopii mainiosti nykymenoon, kuten esimerkiksi kaunis valssi ”Rantakoivun alla”.

Siinä unelmoi henkilö, nainen tai mies, ihania hetkiä, joita hän on saanut viettää rantakoivun alla. Hän laulaa: ”Mä sulle uskon rantakoivu suruni murheeni, ethän kertone kellenkään, että jäänyt oon ikävään, taivahan tähdet mulle loistaa yksin kun tänne jäin, sinun lohtuas kaipaan rantakoivu, ainoa ystäväin”.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi