Psy­ko­te­ra­peut­te­ja olisi tar­jol­la – miksi Kela ei korvaa perhe- ja pa­ri­te­ra­peu­tin antamaa yk­si­löp­sy­ko­te­ra­piaa?

Oululainen perhe- ja pariterapiaan erikoistunut psykoterapeutti Minnamaria Salminen ihmettelee, miksi hän ei voi antaa yksilöpsykoterapiaa Kela-korvattavana, vaikka pystyy tarjoamaan sitä itse maksaville ja työterveyshuollon asiakkaille.

Perhe- ja pariterapiaan erikoistuneelle psykoterapeutti Minnamaria Salmiselle tulee kyselyjä Kela-korvattavasta yksilöpsykoterapiasta, mutta hän ei voi antaa sitä.

– Olen Valviran laillistama psykoterapeutti. Voin tarjota yksilöpsykoterapiaa itse maksaville asiakkaille sekä vakuutusyhtiöiden ja työterveyshuollon asiakkaille. Valvira ei erottele psykoterapeutteja suuntauksen mukaan kuten Kela.

Hän on käynyt käynyt kolmen ja puolen vuoden koulutuksen, johon kuuluu samalla tavalla teoriaopintoja ja pitkä työnohjaus kuin yksilöpsykoterapeutin koulutukseenkin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä