Pre­si­den­tin­vaa­lien eh­do­kas­ha­ke­mus­ten mää­rä­ai­ka um­peu­tui – Paavo Väy­ry­nen jätti ha­ke­muk­sen, vaikka kan­nat­ta­ja­kort­te­ja ei ker­ty­nyt tar­peek­si

Väyrysellä on aikaa kerätä kannattajakortteja vielä noin viikko.
Väyrysellä on aikaa kerätä kannattajakortteja vielä noin viikko.
Kuva: Anssi Jokiranta

Tammikuun presidentinvaalien ehdokashakemusten jättämisen määräaika umpeutui tänään neljältä iltapäivällä. Hakemuksia jätettiin Helsingin vaalipiirilautakuntaan määräaikaan mennessä yhteensä kymmenen.

Ainoa uusi nimi ehdokaslistalla on keskustan konkaripoliitikko Paavo Väyrynen, joka pyrkii ehdolle valitsijayhdistyksen kautta. Väyrynen jätti hakemuksen, vaikka hän ei saanutkaan kerättyä vaadittavia kannattajakortteja kasaan määräaikaan mennessä.

Lautakunta käsittelee ehdokashakemukset ensi maanantaina, ja vaillinaisia hakemuksia on mahdollista täydentää joulukuun 20. päivään saakka. Näin ollen Väyrysellä on aikaa kerätä kannattajakortteja vielä noin viikko.

Väyrysen vaalikampanjan yhteyshenkilö Seppo Hauta-aho kertoo STT:lle, että kortteja on koossa "muutama tuhat".

– Yli puolet niistä siis vielä puuttuu. Kortteja tuli tänään postin kautta kohtuullisen runsaasti, ja niitä on tänään auottu ja lajiteltu.

– Osa tänään tulleista korteista on vielä tiputtamatta (vaalipiirilautakuntaan).

Hauta-aho uskoo, että viikon armonaika antaa Väyrysen kampanjalle uutta puhtia.

Hän myös huomauttaa, että ihmiset, jotka ovat aiemmin allekirjoittaneet kannattajakortin jollekin sellaiselle ehdokkaalle, joka ei jättänyt hakemusta tiistain määräaikaan mennessä, voivat nyt halutessaan allekirjoittaa Väyrysen kannattajakortin.

– Kyllä korttien kerääjät varmaan saavat tästä nyt lisäbuustia, Hauta-aho tuumii.

Mieli muuttui päivän aikana

Väyrynen kertoi aiemmin tiedotteessaan, että korttien kokonaismäärä jäi selvästi alle 20 000 kortin rajan.

– Tästä syystä valitsijayhdistys ei jätä kerättyjä kortteja Helsingin vaalipiirilautakunnalle. Kiitän kaikkia kannattajakortin täyttäneitä saamastani arvokkaasta tuesta, Väyrynen sanoi tiistaina aamupäivällä lähettämässään tiedotteessa.

Väyrysen lisäksi liikkeellä on ollut muitakin henkilöitä, jotka ovat keränneet nimiä asettuakseen ehdolle valitsijayhdistyksen kautta ja joiden urakka on ollut vielä kesken. Joukossa on muun muassa kansanedustaja Laura Huhtasaaren (ps.) sisar Saara Huhtasaari.

Presidenttiehdokkaiden joukossa on ennestään kolme valitsijayhdistyksen ehdokasta, sillä vihreiden tukema Pekka Haavisto, keskustan tukema Olli Rehn sekä Mika Aaltola (sit.) ovat kaikki keränneet tarvittavan määrän kortteja. Haavisto ja Rehn ovat myös taustapuolueidensa ehdokkaita.

Suoraan puolueidensa asettamia ehdokkaita ovat Li Andersson (vas.), Sari Essayah (kd.), Jussi Halla-aho (ps.), Harry Harkimo (liik.), Alexander Stubb (kok.) ja Jutta Urpilainen (sd.).

Presidentinvaalien ensimmäinen kierros järjestetään tammikuussa, ja varsinainen äänestyspäivä on 28. tammikuuta.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä