Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Po­ti­las­tur­val­li­suus uhat­tu­na

Vaikka Länsi-Pohjan sairaalassa (LPS) ei enää hoideta synnytyksiä, raskasta kirurgiaa tai varsinaista tehohoitoa, ympärivuorokautisen anestesialääkäripäivystyksen lakkauttaminen vaarantaisi merkittävästi potilasturvallisuuden sekä päivystyksellisen hoidon toteutumisen.

Anestesialääkäriä tarvitaan akuutisti monissa tilanteissa. Näitä ovat hengityksen turvaaminen ja intubaatio, vaikeat hengitysvajaukset ja tajuttomuus, monivammapotilaat ennen siirtoa, elvytykset ja niiden jälkihoito, vaikeat infektiot ja sokkitilat, vaativat sedaatiot ja kivunhoito, äkillisesti huononevat potilaat vuodeosastoilla sekä hätätilanteet ensihoidon tuodessa potilaan päivystykseen.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut