Posion Ko­ti­vaa­raan avataan uusi mo­ni­toi­mi­reit­ti – Ki­rin­tö­vaa­raan reittiä ei nyt tehdä

Kotivaaraan avautuu pian monitoimireitti. Kuva on otettu Kotivaarasta etelään päin kuntakeskukseen. Taustalla on Posionjärven Kotilahti.
Kotivaaraan avautuu pian monitoimireitti. Kuva on otettu Kotivaarasta etelään päin kuntakeskukseen. Taustalla on Posionjärven Kotilahti.
Kuva: Erkki Ahola / Arkistokuva

Posion Kotivaaraan avataan tämän kevään aikana kunnan ylläpitämä noin kolmen kilometrin pituinen monitoimireitti. Reittiä on pohjustettu moottorikelkalla helmikuun alkupuolelta lähtien.

Aiemmin monitoimireitti on ajettu Kirintövaaraan, mutta palautteen perusteella Posion kunta testaa, miten suosittu uudesta, Kotivaaraan ja sen lähimaastoon vedettävästä reitistä tulee.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä