työtaistelut: Yk­si­tyi­sen so­siaa­li­pal­ve­lu­alan työ­rii­das­sa ei vielä sopua – uudet lakot uh­kaa­vat alkaa kes­ki­viik­ko­na

kolumni: Säh­kö­tuet olivat pa­niik­ki­rat­kai­su, jossa rahaa jaet­tiin surutta myös rik­kail­le

Mielipide: Pel­ko­sen­nie­mi ei ole krii­si­kun­ta

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Po­sio­lai­nen ta­lous­neu­vos Tauno Rais­tak­ka on kuollut

Posiolainen kunnallis-, talous- ja järjestövaikuttaja Tauno Raistakka on kuollut äkilliseen sairauskohtaukseen 11. helmikuuta. Hän oli 81-vuotias. Kaipaamaan jäivät elämänkumppani sekä kolme lasta ja kolme lastenlasta.

Raistakka toimi luottamustehtävissä muun muassa Posion kunnassa, Posion osuuspankissa ja Posion yhteismetsässä. Kunnanhallituksen puheenjohtajana hän oli vuosina 1980–1988 ja yhteismetsän hoitokunnan puheenjohtaja 1992–2008. Osuuspankissa hän muun muassa johti hallitusta vuodesta 1990 vuoteen 2006, jolloin pankissa paljastettiin hänen muotokuvansa. Raistakka vaikutti osuuspankkijärjestössä myös OPK:n ja OKO:n hallintoneuvostoissa. Hän vastaanotti talousneuvoksen arvon vuonna 2000.

Raistakka teki elämäntyönsä maanviljelijänä, ja hänen harrastuksiin kuului muun muassa järjestötoiminta, metsästys ja kalastus.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.