Po­ron­hoi­to­alueel­la saa syk­syl­lä met­säs­tää enin­tään 50 karhua – kiintiö pieneni 20 kar­hul­la

Poronhoitoalueen karhun metsästyskiintiö on tulevalla metsästyskaudella 50 karhua, tiedottaa maa- ja metsätalousministeriö. Ministeriö vahvisti asetuksellaan metsästyskiintiön.

Poronhoitoalueen kiintiö on 20 karhua vähemmän kuin viime vuonna. Kiintiö on 45 yksilöä itäisellä ja viisi yksilöä läntisellä poronhoitoalueella.

Poikkeuslupien tarkemmasta kohdentamisesta päättää Suomen riistakeskus.

Poronhoitoalueen ulkopuolella kiintiö on tulevana metsästysvuonna 130 karhua eli 146 yksilöä vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä