Piz­za­ket­ju, jolla ei ole omaa piz­ze­riaa, laa­jen­taa Ro­va­nie­mel­le

Yritys haki paikkaa Rovaniemen keskustasta, koska toiminta halutaan Kallioisen mukaan aloittaa mahdollisimman hyvältä paikalta.

Rovaniemeläinen Turkinpippuri-pizzeria alkaa myydä uudenlaisen pizzaketjun tuotteita.
Rovaniemeläinen Turkinpippuri-pizzeria alkaa myydä uudenlaisen pizzaketjun tuotteita.
Kuva: Pekka Aho

Pizzaketju Pizza Cartel laajentaa Rovaniemelle. Yritys alkaa myydä tuotteitaan ravintola Turkinpippurissa ydinkeskustassa.

Yrityksen ideana on yrittäjän ja kokki Pertti Kallioisen mukaan yksinkertainen: se etsii ravintolayrittäjiä, jotka omien tuotteidensa rinnalla myyvät Pizza Cartelin tuotteita.

– Mallimme poikkeaa perinteisistä franchising-malleista siten, että kynnys mukaan lähtemiseen on huomattavasti matalampi ja yrityksen on mahdollista jatkaa omaa toimintaa rinnalla normaalisti, Kallioinen kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä