Tilaajille

Pelkona ih­mi­sil­le ke­hi­tet­tä­vien ro­kot­tei­den te­hot­to­muus: Tanska tappaa mil­joo­nia mink­ke­jä ko­ro­na­vi­ruk­sen vuoksi – Tar­tun­ta­ris­ki kasvaa myös Suo­mes­sa

Koronaviruksen on havaittu muuntuvan turkistarhoilla nopeasti, mikä pahimmillaan voisi vesittää globaalia rokotekehitystä. Suomessa tartuntoja ei ole havaittu, mutta riski on kasvanut koronatilanteen pahennuttua Pohjanmaan suunnalla.

Koronaviruksen leviäminen turkiseläintarhoille voi olla riski rokotekehitykselle.

Pandemian aiheuttanut SARS-CoV-2 -virus tarttuu ihmisen lisäksi muun muassa näätäeläimiin, kuten minkkeihin.  Manner-Euroopassa tämä on johtanut laajoihin turkiseläinten lopetuksiin.

Tällä hetkellä tilanne on erittäin paha esimerkiksi Tanskassa.

Koronatartuntoja on havaittu jo noin sadalla tilalla, ja viranomaiset ovat määränneet miljoonia minkkejä lopetettavaksi.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä