Pal­ve­lu­ko­din asukas kuoli Iva­los­sa – poliisi tutkii toisen asuk­kaan osuutta kuo­le­maan, myös Otkes ottanut asian tut­kin­taan

Ivalossa palvelukodin asukas löytyi kuolleena sängystään. Poliisi tutkii toisen asukkaan osallisuutta kuolemaan.

Lapin hyvinvointialueen mukaan kuolemantapaus sattui sen oman toiminnan yksikössä. Poliisi vahvistaa, että kyseessä oli Männikkö-yksikkö.
Lapin hyvinvointialueen mukaan kuolemantapaus sattui sen oman toiminnan yksikössä. Poliisi vahvistaa, että kyseessä oli Männikkö-yksikkö.
Kuva: Jyri Salonen

Ivalossa palvelukodin asukas löytyi kuolleena sängystään. Poliisi tutkii toisen asukkaan osallisuutta kuolemaan.

Palvelukodin henkilökunta löysi iäkkään naisen sängystään kuolleena Ivalossa keskiviikkoaamuna 7. tammikuuta kahdeksan aikaan. Huoneessa oli ollut toinenkin palvelukodin naispuolinen asukas, joka oli maannut samassa sängyssä osittain vainajan päällä.

Onnettomuustutkintakeskuksen (OTKES) mukaan toinen asukas oli aamun aikana siirtynyt erehdyksissä naisen huoneeseen ja kiivennyt tämän sänkyyn. Alle jäänyt nainen kuoli.

Poliisi kertoo tutkivansa asiaa tässä vaiheessa kuolemantuottamuksena, jossa epäiltynä on huoneessa ollut toinen asukas. Poliisi ei epäile asiaan liittyvän tahallisuutta tai väkivaltaa.

Vainajan kuolemansyy selviää poliisin mukaan oikeuslääketieteellisessä tutkimuksessa, jonka valmistuminen kestää yleensä muutaman kuukauden. Kuolemansyyntutkinnan asiakirjat ja tulokset ovat lain mukaan salassa pidettäviä.

– Selvitämme tarvittavassa laajuudessa myös muun muassa palvelukodin henkilökunnan toimintaa asiassa, mutta tässä vaiheessa henkilökunnan jäseniä ei epäillä rikoksesta, poliisi kertoo.

"Valtavan surullinen tapahtuma"

Ikääntyneiden palvelujen johtaja Annukka Marjala kertoo, että kuolemantapaus tapahtui 57-paikkaisessa ympärivuorokautisen palveluasumisen yksikössä, jossa valtaosa asiakkaista on muistisairaita.

– Kyseessä on Lapin hyvinvointialueen oman toiminnan yksikkö, ei yksityinen palvelukoti,  Marjala toteaa.

Poliisi vahvistaa, että tapaus sattui Männikkö-yksikössä.

Marjalan mukaan Laphan ikääntyneiden ympärivuorokautisissa palvelukodeissa suurin osa asiakkaista on muistisairaita, mutta eivät kaikki.

Marjala kertoo, että hyvinvointialue teki asiassa ilmoituksen onnettomuustutkintakeskukselle sekä lupa- ja valvontaviranomaiselle heti aamulla kun tapaus todettiin.

– Paikalla kävi heti myös lääkäri.

Koska asiassa on esitutkinta kesken, Marjala ei voi kommentoida kyseisen yön miehityksestä tarkemmin, vaan kertoo henkilömitoituksesta yleisesti.

– Kyseisessä palvelukodissa on kymmenen prosenttia korkeampi henkilöstömitoitus kuin lakisääteinen henkilöstömitoitus on. Työntekijöitä on yhteensä 48. Aamuvuorossa ja iltavuorossa on kummassakin 11 työntekijää. Yövuorossa on kolme lähihoitajaa, Marjala kertoo.

Yövuoron aikana tehdään säännönmukaiset kierrot sekä lisäksi tarvittaessa tehtävät käynnit.

Yksikössä asukkaat pääsevät Marjalan mukaan kulkemaan vapaasti huoneissa ja yleisissä tiloissa, kuten vastaavissa yksiköissä on käytäntönä.

– Ketään ei lukita huoneisiin.

Asukkaat ovat Marjalan mukaan myös yksin huoneissaan, ellei sitten ole kyseessä pariskuntahuone tai esimerkiksi sisarukset, jotka haluavat samaan huoneeseen.

Marjalan mukaan tapaus on järkyttänyt myös työyhteisöä.

– Tämä on valtavan surullinen tapahtuma, ja otamme syvästi osaa. Ajatuksemme ovat kaikkien asianosaisten ja heidän omaistensa luona,  Marjala toteaa.

Otkes: Yleisen turvallisuuden kysymys

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) on aloittanut asiasta oman tutkinnan.

Otkesin tutkinnanjohtaja Hanna Tiirinki kertoo, että sillä on Ivalon tapauksen lisäksi tutkinnassa myös 7. joulukuuta Varsinais-Suomen hyvinvointialueella tapahtunut kuolema, jossa  muistisairas asukas kuoli yksityisessä hoivakodissa liikkumista rajoittavien toimien seurauksena.

– Ikäihmisistä huolehtiminen on yhteiskunnan arvokysymys: Käynnistetyssä tutkinnassa puututaan kaikkein heikoimmassa asemassa olevien ikäihmisten turvallisuuteen. Tämä on mitä suurimmassa määrin yleisen turvallisuuden kysymys – ja Otkesin tehtävä, Tiirinki toteaa tiedotteessa.

Tutkinnan painopisteenä ovat palveluyksiköiden muistisairaiden asukkaiden asiakasturvallisuuden varmistamisen rakenteet hyvinvointialueilla. Lisäksi selvitetään muistisairaiden rajoittamistoimenpiteiden turvallisuus sekä viranomaisten toiminta.

– Käytännössä tämä tarkoittaa turvallisuudenhallintajärjestelmän ja -johtamisen tutkintaa. Sote-sektorilla ei perinteisesti ole puhuttu turvallisuudenhallintajärjestelmistä, mutta niillä tarkoitetaan sitä, että pelisäännöt, ohjeet, toimintatavat, arvot ja resurssointi ovat kunnossa, hän kertoo.

Tutkinta koskee myös muun muassa viranomaistoimintaa.

– Tätä kautta paneudumme turvallisuuden varmistamiseen koska viranomaisten tehtävä on taata riittävä palvelun laadun ja turvallisuuden taso, tarkentaa Tiirinki.

Onnettomuustutkintakeskus on myös aiemmissa turvallisuustutkinnoissa puuttunut ikäihmisten kotihoitoon sekä ikääntyneiden asumisyksiköiden turvallisuuteen. Tutkinnan tarkoituksena on yleisen turvallisuuden parantaminen ja uusien onnettomuuksien ja vaaratilanteiden ennaltaehkäisy.

Turvallisuustutkinnassa ei puututa syyllisyys- ja vahingonkorvauskysymyksiin. Otkesin turvallisuustutkinnan kesto on noin 9–12 kuukautta.

Juttua muokattu klo 15.03: Tarkennettu tapahtumien kulkua. Klo 16.15: Vaihdettu jutun pääkuva ja lisätty tieto, että Ylen mukaan tapaus sattui Männikkö-yksikössä.
Lisätty 21.1. kello 7.39 tieto poliisin vahvistama tieto, että tapaus sattui Männikkö-yksikössä.

Ilmoita asiavirheestä