Kaikki alkoi kookos-kasviskeitosta ja eteni vetoisten junavaunujen, työtupien, nahkiaisten ja juustokuminan ja ties minkä kautta jalkahoitoon.
Välillä poikettiin niin Keski-Euroopassa kuin Etelä-Ruotsissa, myös kveenien mailla ja Ukrainassa, niin ja rottaklubinkin taisi joku mainita. Käsiteltiin myös Nobel-juhlat ja presidentinlinnan kutsut, ja se, vastataanko mahdollisiin kutsuihin kyllä vai ei.
Kyse oli tietenkin lounastunnista kantaravintolassa. Melkoinen juttujen, naurujen ja äänten sekametelisoppa oli tarjolla tällä kertaa. Alkuruoka kookos-kasviskeitto kirvoitti ensimmäisen keskustelun, eli mietittiin, onko keitossa liian vähän vai sopivasti kookosta.
Kompromissiin päästiin tämänkin pöydän ääressä eikä tarvinnut pöydätä niin kuin tämä ihmeellinen uusi termi kuuluu.