Pelkosenniemen kunnanjohtaja ja keskustaryhmän puheenjohtaja ovat ottaneet julkisesti kantaa kunnan hyvinvointijohtajan valintaan, joka on kumottu Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden (HaO) päätöksellä. Kunnanjohtaja Päivi Vauhkonen todistelee, että ansiovertailu on tehty. Onko se olennaisin osaa asiaa?
HaO toteaa: "Virkasuhteeseen ottamista koskevan valtuuston päätöksen perusteluissa ei ole esitetty hakijoiden ansiovertailuun perustuvia syitä valinnalle". HaO on käsittelyn yhteydessä varannut kunnalle tilaisuuden tulla kuulluksi. Päätöksessä todetaan, että " lausunnossakaan ei ilmene, mitkä ovat ne kelpoisuusvaatimuksiin, yleisiin nimitysperusteisiin ja erityisesti hakuilmoituksessa etukäteen asetettuihin valintaperusteisiin liittyvät perusteet, joiden nojalla virkasuhteeseen otettu henkilö on valittu, eikä hakijoita ole päätöksen perusteella vertailtu keskenään".
Ansiovertailu on siis tehty, mutta perustelut valinnalle puuttuvat. Se, että henkilö todetaan sopivimmaksi tehtävään, ei ole perustelu, vaan subjektiivinen näkemys, joka vaihtelee päättäjästä riippuen. HaO opastaakin kuntaa kädestä pitäen huomauttamalla, että hakijoiden vertailulla turvataan myös hyvän ja avoimen hallinnon toteutuminen.
Valituksen laatineen valtuuston jäsenen kuvaus hakuprosessista ja sen epäselvyyksistä, kuten esteellinen henkilön osallistuminen valmisteluun, pöytäkirjan tarkastusselkkaus ja hakijoiden ruotiminen sähköpostikeskustelussa, herättää ihmetystä päätöksenteon tilasta.
Hallinnon tilasta kertoo myös se, ettei kunnanhallitus ole käsitellyt HaO:n päätöstä ja päättänyt asian jatkokäsittelystä, vaan kunnanjohtaja on kiirehtinyt tekemään asiasta viranhaltijapäätöksen.
Päätöksellä Koskenlaine voi jatkaa tehtävässä, kunnes virka saadaan uudelleen täytettyä. Hallintosäännön mukaan virkasuhteen päättäminen on kunnanhallituksen asia, eikä kunnanjohtajalla ole oikeutta ottaa henkilöä virkaan määrittelemättömäksi ajaksi.
Valinta on lainvastainen, mutta silti kunnanjohtaja tinkaa epäolennaisista asioista kuluttaen työaikaa ja kuntalaisten varoja. Onko tarkoituksenmukaisempaa johdattaa kuntalaisia harhaan vai myöntää virhe ja pyrkiä korjaamaan se hyvän hallinnon tapaisesti? Ensimmäinen askel kunnan imagon rakentamisessa on luotettava päätöksenteko, sen jälkeen tulee imagon rakentaminen puuterilumille ja kylien rupatteluilloille.