Oulu ja Kempele kas­va­neet yhteen – Kau­pun­ki­mai­suus näkyy ja tuntuu lähellä Oulun rajaa, toi­ses­sa päässä Kem­pe­let­tä voi tuntea enemmän asu­van­sa maalla, sanoo Lin­na­kan­kaal­la asuva Kris­tian Heberg

Suomen ympäristökeskus päivitti kaupunki-maaseutuluokituksensa. Se osoittaa, että väestönkasvua tapahtuu vain kaupunkialueilla, muilla vyöhykkeillä väestömäärä vähenee.

Oulun kaupungin ja Kempeleen kunnan rajalla voi havainnollisesti nähdä sen, minkä kertoo Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) viime viikolla julkaistu kaupunki-maaseutuluokitus. Samanlaisia kaupunkimaisia asuinalueita lähellä toisiaan jatkuu läntteinä Oulusta Kempeleeseen.

– Oulun kaupungin yhtenäinen rakennettu alue on laajentunut etelään Kempeleeseen, vielä edellissä luokituksessa se ei sinne ulottunut, sanoo SYKEn tutkija Kimmo Nurmio.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä