Pääkirjoitus: Lapin kes­kus­ta­joh­don on poh­dit­ta­va, onko Väy­ry­ses­tä enemmän haittaa vai hyötyä eh­dok­kaa­na – tilanne on puo­lueel­le nolo ja kiu­sal­li­nen

kolumni: Mies, sinäkin voit ra­ken­taa uran, säi­lyt­tää poi­ka­ni­me­si ja olla vahva it­se­näi­nen mies – muista vain roolisi hei­kom­pa­na su­ku­puo­le­na

Onnea uusille yli­op­pi­lail­le

-
Kuva: Jarmo Kontiainen

Tornion yhteislyseon lukio

Aho Atte (kaksoistutkinto), Ahola Reija, Alajärvi Noora, Angeria Aino (kaksoistutkinto), Angeria Milja, Antti Anna-Stiina, Autio Antti, Bajrami Ardian, Fisk Emilia, Frantti Emma, Harjuoja Akseli, Heikka Sara, Hemminki Martti (kaksoistutkinto), Hirsikangas Lotta (kaksoistutkinto), Häkkinen Elias, Janné Viia, Jokinen Veera, Jussila Paavo, Jylkäs Tuukka (kaksoistutkinto), Kakko Alisa, Kalliosalmi Aada, Kalliosalmi Tuomas, Kangas Viivi, Kangasniemi Kasperi, Kanniainen Helka, Kauppinen Jenna, Keskitalo Nea, Kinnunen Amanda, Kinnunen Eetu, Koivisto Marianna, Kontio Viivi, Koskenranta Vera, Kujala Leea, Kurtti Noora, Kurttio Eemil, Kurttio Ella, Kusmin Vera, Kuusiniemi Julius, Kuusisto Jonna, Kvist Anna, Kvist Lauri, Leppälä Iisa, Moberg Sofia, Muotka Juho, Mustajärvi Elsa, Mustajärvi Senni, Nenonen Aleksandra, Nevala Joonatan, Nyman Hanna, Ollila Emma, Palokangas Mette, Pannimaa Mira, Parind Daniel, Pennanen Eetu, Pieskä Matilda, Pigg Samuel, Pikkukangas Juuso, Pitkänen Sofiina, Ponkala Joel, Portimo Pietari, Päätalo Santeri, Pöykkölä Inka, Rasimus Anni, Rauhala Kristoffer, Renvall Ninni, Rundgren Elias, Ruokostenpohja Roosa, Räty Antti, Saief Ennasser Elias, Salminen Tuisku-Tuulia, Saloniemi Eemil, Saukkoriipi Jami, Savikuja Kristian, Simola Rebekka, Stenudd Samuel, Suorsa Nea, Tapani Niila, Tapio Lauri, Tapojärvi Roope, Taulavuori Anni, Tiiro Veera, Tofferi Silvia, Toivanen Riikka (kaksoistutkinto), Tuppurainen Pauliina, Uusimaa Johanna, Vanha Iida, Viitavaara Helmeri (kaksoistutkinto), Ylimaula Eerik, Ylävaara Oona, Åman Kia.

Kemin lyseon lukio

Alatalo Aappo, Enqvist Santtu, Frant Fanni, Hakala Pinja, Happonen Julius, Hast Tim, Heinikoski Aliisa, Hietala Elli, Hietala Ida, Hiltula Hanna, Hiltula Miro, Iso-Koivisto Lauri, Jaako Emma, Junes Joni, Juntunen Iiro, Juoperi Karita, Kamppinen Helmi, Karjula Amelia, Karvonen Nicholas, Keskimaunu Ainolotta, Kiiskinen Miika, Korhonen Rosa, Koskinen Juho, Kummu Aino, Kumpuniemi Aino, Kärkkäinen Freja, Laitila Lotta, Leskelä Jenna, Liimatainen Emmi, Mäkipörhölä Oula, Nevala Luukas, Nevanperä Lotta, Nuorala Jamie, Näätsaari Salli, Oikarinen Anni, Ollila Atte, Palo Emmi, Pikkarainen Kalle, Pikkarainen Samu, Putaansuu Valtteri, Pyykkö Veera, Raitanen Veera, Rapo Susanna, Reiman Juliaana, Ruonala Emma-Lotta, Rytkönen Saara, Sainio Nooa, Siimes Siiri, Silvola Saga, Sipola Maija, Sorvoja Senja, Sotisaari Roope, Springare Ira, Säynäjäaho Iida-Maria, Talvensaari Ronja, Tenno Julia, Tervaharju Ellen, Toivanen Tuulia, Tolonen Toni, Varis Jonna (kaksoistutkinto), Varrio Sanna, Vestenius Jonna, Vettainen Ville, Viitala Henna, Väätäjä Ville, Ylimäki Sara.

Keminmaan lukio

Arponen Veera Anitta, Huhtala Jaani Eemeli, Hyvärinen Roope Armas, Juvonen Roosa Marja Karoliina, Jäntti Aarne Matias, Jääskeläinen Sanni Loviisa, Kallijärvi Venla, Kallo Emmi Katriina, Kivelä Aino Sofia, Koivisto Mikko Paavo Johannes, Koivupalo Milka Miila Ksenia, Koppinen Jenniina Julia, Koskinen Emma Peppi Helinä, Kouri Elli-Noora Annuliina, Kuusela Emma Ida Sofia, Lehtovirta Jimi Patrik, Linna Emilia Amanda, Matinlassi Johannes Vilhelm, Mäkelä Viivi-Sofia, Nousiainen Hanna Karoliina, Oinas Anni Emilia, Ollanketo Elina Matilda, Peltoniemi Martta Johanna, Peurasaari Sofia Karoliina, Raasakka Jonna Maria, Rantamölö Viivi Emilia, Rislakki Mitja Lenne Ensio, Rytinki Aaro Eelis Aukusti, Rytkönen Nea Sofia, Sarajärvi Sonja Kristiina, Seitamaa Jussi Veikko, Siltaniemi Eetu Juho Antero, Simola Emilia Karoliina, Tallavaara Tatu Eemeli, Tervonen Sinna Katariina, Tikkanen Wilma Elisabet, Tuomaala Oona Juliana, Vakkuri Aliisa Iida Julia, Vakkuri Anni Mari Susanna, Vuosku Laura Helena, Wahlberg Vertti Pekka, Ylönen Titta Ella Maria.

Tervolan lukio

Alamikkotervo Tuuli, Alaollitervo Johan, Alaollitervo Viola, Alatossava Maria, Ekorre Jade, Hanhisuanto Sofianna, Keskipalosaari Aku, Niiranen Eetu, Ranta Emilia, Romsi Aino, Siivola Elina, Siivola Jyri, Tepsa Emma, Toivanen Anne.

Simon lukio

Ahola Miika, Enbuske Astrid, Halttu Veera, Hannila Juha, Hiltunen Juuso, Jussi Milo, Karén Kaisa, Kukkonen Marko, Markkanen Salla (kaksoistutkinto), Matala Kaapo, Mikkola Annika, Outinen Toni, Pajari Venla, Ruotsalainen Jennina, Rönkkö Tino, Siponen Juho, Tuuttu Saara, Väärälä Henna.

Ylitornion yhteiskoulun lukio

Honkuri Inka Tuuli Katriina, Huhta Fanny-Olivia Ramona, Juvani Johanna Kristiina, Kangas Laura Aino Sinikka, Korpi Anna Matleena, Kreivi Nea Patricia, Lassheikki Arttu Mikko Johannes, Miikki Milla Olivia, Naasko Antti Juho Aatos, Nurminen Santeri Toni Patrik, Räisänen Heikki Viljami, Välimaa Senni Helmi Mirjami.