Tuoreen kyselyn mukaan noin 60 prosenttia suomalaisista opettajista kertoo harkinneensa alan vaihtoa. Samaan aikaan on nähtävissä, että avoimiksi tuleviin opetusalan työpaikkoihin on entistä vähemmän hakijoita. Pelkään pahoin, että Lapissakin pitää varautua opettajapulaan.
Opetusalalla työn kokonaiskuormitus on lisääntynyt selvästi. Työn määrä on kasvanut, mutta se ei ole näkynyt palkkauksessa. Opettajat eivät valitettavasti ole ongelmien kanssa yksin: samanlainen kehitys näkyy myös muilla aloilla.
Meillä ei ole varaa menettää opettajia samaan tapaan kuten esimerkiksi Ruotsissa on viime vuosina käynyt. Yli 30 000 ruotsalaista opettajaa on vaihtanut alaa, koska palkkataso on heikko, työn kuormittavuus on kasvanut eikä työ ole vastannut sitä, mihin opettajat on koulutettu.
Kun tiedämme, mikä meitä saattaa uhata, juuri nyt on oikea aika reagoida.