Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Omis­ta­ja­oh­jaus­ta myös säh­kö­kaup­paan

Ounastähti-kuntayhtymä on pitänyt syyskokouksensa 28.10. Lehtitietojen mukaan osakaskunnat olivat antaneet edustajilleen ohjausta, miten toimitusjohtajan pestin jatkamiseen pitää suhtautua. Tämä taisikin olla kokouksen tärkein asia, kun oli päätetty perustaa tilapäinen valiokunta arvioimaan toimitusjohtajan nauttimaa luottamusta.

Omistajaohjausta siihen, pitäisikö kuntayhtymän omistaman sähkölaitoksen huomioida jotenkin nykyinen sähkömarkkinatilanne, tuskin on annettu. Kokouksessa lienee vain kirjattu alkuvuoden lähes kuuden miljoonan euron tulos.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi