Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Oma koti kullan kallis

Matkailun kehittämistyötä on tehty Rovaniemellä määrätietoisesti vuosikymmeniä ja nyt hyvä työ alkaa tuottaa hedelmää. Matkailijamäärät ovat reilussa kasvussa. Ulkomaiset yritykset ja työntekijät saapuvat Lappiin suurin joukoin.

Asioilla on aina hyvät ja huonot puolensa, niin tälläkin. Matkailu ei ole pelkästään hyvä tai huono asia.

Kaupunki on tiedustellut asukkaiden mielipiteitä matkailusta erilaisissa foorumeissa. Selkeästi on noussut esiin kaupunkilaisten huoli matkailun vaikutuksista arkielämäämme. Tämä huoli täytyy ottaa vakavasti.

Toivottavasti päättäjiemme keskuudessa tarkastellaan asioita avoimesti ja erilaisia näkemyksiä ymmärtäen, koska näyttää, ettei matkailubuumi ole ainakaan laantumassa. Tarvitaan kaikilta kärsivällisyyttä ja ponnisteluja, jotta matkailun hyödyt ja haitat saadaan tasapainoon.

Rovaniemen talvisesonki alkaa olla kiivaimmillaan, mikä näkyy ja tuntuu myös lyhytvuokrauskeskustelussa.
Rovaniemen talvisesonki alkaa olla kiivaimmillaan, mikä näkyy ja tuntuu myös lyhytvuokrauskeskustelussa.

Voimme ylpeydellä toivottaa vieraat tervetulleiksi tutustumaan upeaan kotiseutuumme ja sen tarjoamiin aktiviteetteihin. On tärkeää sekä matkailijoiden että paikallisten kannalta, että kaikki kasvu on hallittua ja kestävää. Tärkeää on tunnistaa ja tunnustaa myös ongelmakohdat, koska vain silloin ratkaisuja voidaan aidosti etsiä.

Lakeja tulee noudattaa ja mikäli muutoksia niihin jossain vaiheessa tulee, asioita tarkastellaan uudelleen. Siihen saakka viranhaltijoiden tulee toimia kuten laki heitä velvoittaa.

Kaavoitus ja rakennusvalvonta ovat keskeisessä roolissa kunnissa. Ongelmia on tiedossa, jos ohjeita ei kunnioiteta. Kuntien laissa määritellyt tehtävät eivät ole mielipidekysymyksiä. Asumiseen tarkoitettuja rakennuksia ei voida käyttää ammattimaiseen majoitustoimintaan. Luvanvaraista liiketoimintaa ei voida harjoittaa ilman asiaan kuuluvia lupia.

Valvontaa täytyy olla, jotta asumisen ja elämisen turvallisuus, viihtyisyys ja tasapuolisuus toteutuisivat jatkossakin Rovaniemellä.

Piia HanniJoulukolmion Kokoomus ry puheenjohtaja
Maarit Airaksinenkunnallisneuvos