Olut­huo­neen terassi on hier­tä­nyt Ro­va­nie­men kä­ve­ly­ka­dun yrit­tä­jien mieltä: "Pe­li­sään­tö­jä pitää nou­dat­taa"

Rovaniemen kävelykadun yrittäjistä kaikki eivät jaa Beer Oluthuoneen Matti Henttusen näkemyksiä, että kävelykadun myyntipaikkojen avoin kilpailutus heikentäisi alueen kivijalkayrittäjien toimintaedellytyksiä.

Matti Henttunen kritisoi torstain Lapin Kansassa, että vääränlainen kilpailutus johtaa tilanteeseen, jossa alueen yrittäjien toimintaedellytykset katoavat. Taustalla on Rovaniemen Kehitys Oy:n hallituksen päätös kohdella yrittäjiä tasavertaisesti. Kehitysyhtiön mukaan kaikilla pitää olla mahdollisuus hakea kävelykadun ja Lordin aukion toripaikkoja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä