"Olen ihan ky­sy­mys­merk­ki­nä, miten kink­ki­sek­si elämä menee" – Katri Heralan koti on Tor­nios­sa ja työ­paik­ka Ruotsin Haa­pa­ran­nal­la

Katri Herala asuu Torniossa ja käy Ruotsin Haaparannalla töissä. Rajoitusten kiristyminen on saanut hänet miettimään, pitäisikö jäädä kotiin ja hakea töitä Suomesta.
Katri Herala asuu Torniossa ja käy Ruotsin Haaparannalla töissä. Rajoitusten kiristyminen on saanut hänet miettimään, pitäisikö jäädä kotiin ja hakea töitä Suomesta.
Kuva: Jussi Leinonen

Sairaanhoitaja ja sosiaalityöntekijä Katri Herala vastaa puhelimeen omakotitalonsa pihalta Torniossa.

Lumitöille ei näy loppua, sillä kolattavaa on yöllä tullut tontin täydeltä. Mutta se ei paina mieltä, vaan perjantaina kerrottu matkustusrajoitusten kiristyminen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä