Onnettomuus: SVT: Kii­ru­nas­sa ka­don­nut moot­to­ri­kelk­kai­li­ja löytyi kuol­lee­na

Pääkirjoitus: Kemin kohtalo osoit­taa, että kuntien ra­hoi­tus­poh­ja ri­kot­tiin sote-uu­dis­tuk­ses­sa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Nou­su­sii­kaa odo­tel­laan väylän par­taal­la – Kuk­ko­lan­kos­kel­la täh­dä­tään Unescon elävän kult­tuu­ri­pe­rin­nön lis­tal­le.

Kukkolankoskella halutaan nostaa koskikalastuskulttuuri oikeaan arvoon

Kukkolankosken niskan yläpuolella siianpyytäjät vielä odottavat kesän kalasaalista. Rannalla seisoo seitsemän vuotta sitten rakennettu Iso siika-lautta, joka lasketaan veteen vastaanottamaan ja kunnioittamaan noususiikoja.

– Iso siika tuli, kun tuntui ettei siian merkitystä ymmärretty. Siian pyyntiä rajoitettiin lohen suojelun nimissä, vaikka se on vanhin perinnekalastusmuoto. Täytyy nostaa esille siian merkitystä jokivarressa, perustelee Pro Siika yhdistyksen puheenjohtaja Jaakko Heikkilä.

Viime kesä oli siian osalta hyvä. Koskesta nostettiin lipolla myös 200 lohta. Nyt lohta päästään pyytämään 8. kesäkuuta.

– Siikaa saatiin noin 7000 kiloa, joka on selvästi enemmän kuin viime vuosien normaalisaalis 5000-6000 kiloa, kertoo koski-isäntä Risto Leinonen.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita