Ilmasilta on avattu Ruijan tuntureilla Pohjois-Norjassa jopa kymmenientuhansien nälkiintyvien porojen pelastamiseksi. Helikopteri lennättää suuria rehupaaleja muun muassa Karasjoen tuntumassa Salčotunturiin, joka sijaitsee suomalaisesta Inarin Angelin kylästä noin 50 kilometriä luoteeseen.
Tonneittain keltaisen muovin sisään paaleihin pakattua rehua liikkuu ilmasiltaa pitkin ja roikkuu kopterin alla köydestä, kunnes pudotetaan porojen pureskeltavaksi. Kaikkien aikojen pelastusoperaatiota tarvitaan, koska kovaa lunta on metrikaupalla ja poro ei pysty kaivamaan ravintoa maasta.
– Tämä on suurin hätäoperaatio koskaan ja vakavin laidunkriisi viime vuosina, Tromssan ja Finnmarkin alueen poronhoitojohtaja Sunna Marie Pentha sanoo NRK:n haastattelussa.