Norjan suo­je­lu­po­lii­si pal­jas­ti lasten suun­nit­te­le­mia ää­ri­oi­keis­to­lai­sia ter­ro­ri-is­ku­ja

Oslo

Norjan suojelupoliisi kertoi maanantaina, että se on paljastanut suunniteltuja äärioikeistolaisia terrori-iskuja ja että suunnitelmien takana oli lapsia.

– Nuorin oli 12-vuotias norjalaispoika, jolla oli äärioikeistolaisia ​​näkemyksiä, kertoi Linn Havnelid suojelupoliisista uutistoimisto TT:n mukaan Dagbladetille.

Havnelidin mukaan viime vuosina Norjassa on jäänyt kiinni vastaavista suunnitelmista yli kymmenen 12–15-vuotiasta poikaa.

– Siitä lähtien, kun internet on tullut osaksi ihmisten arkea, olemme nähneet nuorten radikalisoituvan internetissä. Tätä tapahtuu yhtä paljon niin maaseudulla kuin kaupungeissakin.

Havnelid kertoi poikien keskustelleen rikoksista verkossa salatuilla foorumeilla. Hän ei halunnut kertoa yksityiskohtia pojista tai siitä, mitä suunnitellut iskut sisälsivät.

– Yhteistä pojille on se, että kaikki on alkanut harmittomalla vitsailulla, ​​joka on kehittynyt keskusteluiksi terroriteoista.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä