Tilaajille

Näin val­mis­tau­dut pitkiin juok­su­mat­koi­hin – ro­va­nie­me­läi­nen Tuula Lat­va­la, 72, antaa taatut vinkit, miten juosta jaksaa vaikka vuo­ro­kau­den

Tuula Latvalalle ja Lilja Hiltuselle maraton on liian lyhyt matka. He ovat hurahtaneet ultrajuoksuun.

Tuula Latvala ja Lilja Hiltunen osallistuvat perjantaina Lapin urheiluopistolla juostavaan pitkän lenkin iltaan. Se on sopivaa ennakkovalmistautumista helmikuussa Espoossa käytävään 24 tunnin juoksuun.
Tuula Latvala ja Lilja Hiltunen osallistuvat perjantaina Lapin urheiluopistolla juostavaan pitkän lenkin iltaan. Se on sopivaa ennakkovalmistautumista helmikuussa Espoossa käytävään 24 tunnin juoksuun.
Kuva: Anssi Jokiranta

Rovaniemeläiset ystävykset Lilja Hiltunen ja Tuula Latvala ovat hurahtaneet ultrajuoksuun. Heille maraton 42 kilometriä 195 metriä on liian lyhyt matka. Haastetta haetaan maratonia pitemmiltä matkoilta aina vuorokauden juoksuun saakka.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä