Näin lämmin vappu vii­mek­si vuonna 2008, La­pis­sa­kin voidaan ylittää 15 asteen läm­pö­ti­lat

Helsinki
Vappupäivänä eteläisemmässä Lapissa on ulkona jo jäätelönsyöntikelit.
Vappupäivänä eteläisemmässä Lapissa on ulkona jo jäätelönsyöntikelit.
Kuva: Jussi Pohjavirta

Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan tänään on luvassa laajalti aurinkoista ja tavanomaista lämpimämpää säätä.

Maan etelä- ja keskiosissa lämpötila voi nousta jopa kahdenkymmenen asteen lukemiin. Mittariin voi napsahtaa kuluvan vuoden toistaiseksi korkein lämpötila.

Edellinen korkein lukema mitattiin huhtikuun puolessavälissä, jolloin Ylivieskan lentokentällä mitattiin lähes 19 astetta.

Forecan mukaan yhtä lämmin vappu on Suomessa ollut viimeksi yli 15 vuotta sitten. Edellisen kerran vappupäivänä on mitattu yli 20 asteen lämpötila vuonna 2008 eli 18 vuotta sitten. Tänä vuonna vapusta tulee siis lämpimämpi kuin kertaakaan yli 15 vuoteen.

Myös Lapissa on tavallista lämpimämpää. Etelä- ja Keski-Lapissa lämpötila voi nousta yli 15 asteen, Meri-Lapissa on muutaman asteen viileämpää.

Kittilän, Muonion ja Sodankylän korkeudella lämpötilat yltävät 12 asteen tuntumaan, Pohjois-Lapissa mitataan 10 asteen lämpötiloja.

Vappupäivän kuiva sää suosii keväisiä piknikkejä. Maastopalovaroitus on kuitenkin voimassa laajalti, joten avotulen tekeminen, kuten kertakäyttögrillin käyttö, on monin paikoin kielletty.

Lapissa metsäpalovaroitus on voimassa Meri-Lapin kunnissa sekä Rovaniemellä, Ranualla, Ylitorniolla ja Pellossa.

Lauantaista on Lappiin ennustettu tuulista päivää. Perämerellä tuuli alkaa yltyä jo vappupäivänä, ja lauantaista tuulista on odotettavissa koko Lapissa.

Lappiin on lauantaille annettu tuulivaroitus maa-alueille kaikkiin Lapin kuntiin. Lounaistuuli voi ennusteen mukaan puhaltaa puuskissa 15 metriä sekunnissa.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä