Myrs­ky­teh­tä­vät jat­kui­vat Ou­lu-Koil­lis­maan pe­las­tus­lai­tok­sen alueel­la kes­ki­viik­ko­aa­muun saakka – sa­la­ma­nis­ku­ja, puita teillä, sähköjä poikki

Tiistainen myrsky aiheutti vähemmän vahinkoja kuin maanantainen Ahti-myrsky. Tiistaina kovimmat rintamat osuivat haja-asutusalueille. Keskiviikkoaamuna seitsemän aikaan tehtäviä oli runsaasti vielä Taivalkoskella.

Valtatie 20. Pudasjärveltä Taivalkosken suuntaan Rojolantien kohdalla puita kaatunut.
Valtatie 20. Pudasjärveltä Taivalkosken suuntaan Rojolantien kohdalla puita kaatunut.
Kuva: Risto Pikkupeura

Raju ukonilma saapui Oulu-Koillismaan pelastuslaitoksen alueelle tiistai-iltapäivänä.

Pelastuslaitokselta kerrotaan, että hälytyksiä on iltayhdeksään mennessä ollut reilut 200 ja niitä tulee edelleen.

Myrskyn aiheuttamia vahingontorjuntatehtäviä on ollut hyvin laajalla alueella. Esimerkiksi puita on kaatunut sähkölinjojen ja talojen päälle ja liikennevahinkoja on sattunut.

Henkilövahinkoja ei ole toistaiseksi tiedossa. Tiistain myrskyn rajuimmat rintamat osuivat haja-asutusalueille. Tämä voi osittain selittää sitä, että vahingot jäivät Ahti-myrskyä maltillisemmiksi.

Myrskyn aiheuttamat tehtävät jatkuivat Oulu-Koillismaan pelastuslaitoksen alueella aamuun asti. Koillismaalla kello aamuseitsemän aikaan myrskyvahinkojen korjaamista jatkettiin yhä etenkin Taivalkosken alueella. Pudasjärvellä ja Kuusamossa tilanne oli tuolloin jo paranemaan päin.

Kempeleessä rysähti

Kempeleen Ojan rauta -areenalla saatiin kokea ukkosen voimaa iltapäivällä. Kempeleen Ojan rauta -areenan toimitusjohtaja Arttu Kauppinen on tutkimassa hallin vaurioita.

– Halli on pystyssä ja koneet toimivat. Valoja ja lämpöä ohjaava tietokone pimeni. Tämän hetken tiedon mukaan hallin eteläpäätyyn iski salama ja kankaassa on kaksi pientä mustunutta kohtaa. Ylipainehallia pystyssä pitävä paine on kuitenkin normaali, Kauppinen kuvaa tilannetta.

Tapahtumahetkellä hallissa oli juniorijoukkue aloittelemassa harjoittelua. Kauppinen kehuu, miten he oikeaoppisesti valmentajan johdolla poistuivat hallista ja valmentaja ilmoitti tapahtuneesta.

– Varmasti säikäyttävä tilanne oli ollut.

Halli on Kauppisen mukaan käyttökunnossa. Tilanne tutkitaan tarkemmin keskiviikkona.

Salamaniskuista tulipaloja, puita teillä pitkin Pohjois-Pohjanmaata

Tyrnävällä salama iski omakotitaloon. Palo saatiin pelastuslaitoksen mukaan sammutettua nopeasti. Aineellisia vaurioita aiheutui jonkin verran.

Pudasjärvellä on kaatunut puita Valtatie 20:lle Rojolantien kohdalla olevalla tieosuudella. Liikenne takkua molempiin suuntiin. Myös Taivalkoskella on kaatunut puita Posiontielle, ja liikenne toimii yksikaistaisesti.

Jurmussa puita kaatui myös Seija Kettusen halkovajan ja talon päälle.

– En tiedä oliko se salama vai myrsky. Rysähti vain lujasti äkkiä, Kettunen kertoo.

Seija Kettunen Taivalkosken Jurmussa.
Seija Kettunen Taivalkosken Jurmussa.
Kuva: Risto Pikkupeura

Kylmäluoman leirintäalue Taivalkoskella kärsi mittavista myrskyvahingoista. Puita kaatui autojen ja mökkien päälle ja tie oli poikki. Vahinkojen laajuuden selvittely jatkuu maanantaina. Henkilövahinkoja ei kuitenkaan tiedetä syntyneen.

Pyhäjärvellä syttyi palamaan järven rannassa loma-asunto, kooltaan noin 100 neliömetriä. Pelastuslaitoksen saapuessa kohteeseen rakennus oli täyden palon vaiheessa. Palo sammutettiin ja sammutusvettä otettiin lisää läheisestä järvestä.

Rakennus tulee tuhoutumaan palossa asuinkelvottomaksi, sammutustyöt jatkuvat vielä illan aikana. Henkilövahinkoja ei aiheutunut. Omaisuusvahinkoja arvioidaan myöhemmin tarkemmin.

Palon syttymissyyksi epäillään ukkosta tai salamaa. Salama oli iskenyt rakennuksen viereiseen puuhun. Kukaan ei ollut paikalla palon syttymishetkellä, mutta seudulla oli voimakasta salamointia ennen palon syttymistä.

Hätäilmoituksen teli vastarannalla oleva henkilö, joka näki liekit.

Myrsky on niittänyt metsää Pohjois-Pohjanmaan itäosissa. Puolangan ja Pudasjärven välisellä maantiellä lepää puita paikoittain runsaasti. Tie on kuitenkin auki ja raivaustyöt käynnissä.

Myrskyn tuhoja Puolangan ja Pudasjärven välisellä tiellä.
Video: Petri Hakkarainen

Myös Kuusamossa on ollut illalla useita vahingontorjuntatehtäviä pääasiassa kaatuneista puista.

Myrsky on vaikuttanut laajalti sähkönjakeluun. Sähköt ovat olleet poikki tuhansilta asiakkailta Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun ja Koillismaan alueilla.

Salama iskee Kuusamossa.
Video: Jenny Halvari

Lentokone kääntyi takaisin

Helsingistä Ouluun matkalla ollut Finnairin lentokone joutui palaamaan myrskyn vuoksi takaisin.

– Olimme jo lähellä Oulunsaloa, mutta oli niin iso myrskypilvi edessä, että kone kääntyi takaisin etelään ja lopulta Helsinkiin asti. Isompi Oulun kone on lähdössä illalla ja siihen on yhdistetty kaksi lentoa. Näyttäisi, että kaikki mahtuvat koneeseen, Helsinki–Vantaan lentoasemalta tavoitettu matkustaja kertoo.

Lennon pitäisi laskeutua Ouluun kello 21.25.

Päivitetty klo 18.13, 18.34, 18.47, 19.02, 19.18, 19.25, 19.42, 20.16, 20.41 ja 21.42.

Ilmoita asiavirheestä