Muis­ti­sai­raan van­huk­sen ei tar­vit­se ko­keil­la ko­ti­hoi­toa ennen pal­ve­lu­asu­mi­seen ha­keu­tu­mis­ta

Hyvinvointialueita ei velvoiteta kokeilemaan kotiin annettavien palvelujen riittävyyttä tilanteissa, joissa ihmisen terveys tai henki voi vaarantua.
Hyvinvointialueita ei velvoiteta kokeilemaan kotiin annettavien palvelujen riittävyyttä tilanteissa, joissa ihmisen terveys tai henki voi vaarantua.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies Susanna Lindroos-Hovinheimo on huolissaan käytännöistä, jotka viivästyttävät muistisairaiden vanhusten pääsyä heidän tarvitsemiinsa palveluihin.

Hänen mukaansa hyvinvointialueilla katsotaan yhä useammin, että muistisairaan vanhuksen tulee kokeilla kotona asumista ja kotihoidon palveluja ennen hakeutumista ympärivuorokautiseen palveluasumiseen.

Lindroos-Hovinheimo on antanut tuoreeltaan ratkaisun kahdessa tapauksessa, joissa näin oli toimittu. Tapauksissa nousi esiin tilanteita, joissa yksin asuva muistisairas vanhus oli ollut vakavassa vaarassa esimerkiksi jouduttuaan yöllä lukituksi ulos asunnostaan.

Lindroos-Hovinheimon mukaan kotihoidon kokeiluedellytys perustuu väärään laintulkintaan. Hyvinvointialueita ei velvoiteta kokeilemaan kotiin annettavien palvelujen riittävyyttä tilanteissa, joissa ihmisen terveys tai henki voi vaarantua.

Lue myös:
Olimme mukana, kun Anja lähetettiin osastolta kotiin, jota hän ei enää muista

Juttua muokattu 16.9. kello 11.27. Vaihdettu kuva.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä