Mök­ki­kau­si alkaa tu­li­si­jo­jen ja hormin tar­kas­ta­mi­sel­la – ”Usein on vähän liian kiire laittaa tulet ja sauna läm­pi­mäk­si”

Nuohous & Ilmastointi Karjalaisen nuohoojamestari Jari Heino kannustaa mökkiläisiä tarkistamaan tulisijat ja hormin, jotta vahingoilta ja pettymyksiltä vältyttäisiin.
Nuohous & Ilmastointi Karjalaisen nuohoojamestari Jari Heino kannustaa mökkiläisiä tarkistamaan tulisijat ja hormin, jotta vahingoilta ja pettymyksiltä vältyttäisiin.
Kuva: Auni Vääräniemi

Pitkän talven jälkeen mökkiläisillä polttelee jo päästä vapaa-ajanasumisen makuun. Talvikauden ajan kylmillä ollutta mökkiä ja etenkin sen tulisijoja on kuitenkin kohdeltava maltilla.

– Ihan ensimmäiseksi ennen mökkitulien tekoa on tarkistettava, että hormi on auki ja tulisijat ovat turvallisia käyttää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä