Mi­ta­leis­ta saatiin hyvä mei­nin­ki MM-jouk­kuee­seen - Suomen kvar­tet­ti val­mis­tau­tuu le­vol­li­se­na ja luot­ta­vai­se­na miesten 15 ki­lo­met­rin yh­teis­läh­töön

Oberstdorf

Yhdistetyn hiihtäjä Ilkka Herola laukaisi hopeamitalillaan Oberstdorfin MM-joukkueen hyviin kisatunnelmiin heti kisojen alussa. Joni Mäki ja Ristomatti Hakola lisäsivät sunnuntaina löylyä pariviestin hopealla. Mitalit tuntuvat vapauttaneen koko joukkueen.

Urheilijoiden ei tarvitse vastailla uteluihin ensimmäisestä mitalista. Ehkä tavoitteet on myös sen ansiosta helpompi suunnata hyviin suorituksiin.

Mieshiihtäjät kilpailevat keskiviikkona 15 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä