Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Missä EU, siellä on­gel­mia riittää

Viime aikoina varsinkin Puola on noussut EU:n komission päänsäryksi, kun pääministeri Mateusz Morawiecki ilmoitti, ettei EU-laki voi olla kansallisen valtion yläpuolella perustuslaillisissa kysymyksissä. Tämän toisti A-Talkissa myös europarlamentaarikko Laura Huhtasaari 4.11. muiden keskustelijoiden (Silvia Modig, Ville Niinistö ja Petri Sarvamaa sekä juontaja Sakari Sirkkanen) hämmästykseksi.

Totta on, että EU:n lainsäädäntö kävelee kansallisen lain yli, mutta kun EU ei ole liittovaltio, eikä sillä niin muodoin ole omaa perustuslakia, hyvinkin voi olla, ettei se voi puuttua jäsenvaltionsa perustuslakiin.

Toinen kysymys, joka on jäänyt uutispimentoon, on europarlamentaarikko Nils Torvaldsin näkemys. Sen mukaan Euroopassa on paineita kanavoida rahoitusta yhä enemmän Brysselin kautta, koska EU-lainat ovat osoittautuneet menestykseksi. Suomalaisten pankkiasiantuntijoiden mukaan yhteinen velka on järkevä rahoitusväline EU:lle.

Jos näin käy, se merkitsee sitä, että EU:n 750 miljardin elvytysraha ei jää ainutkertaiseksi.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita