Mil­joo­na kuu­tio­ta tukkia ei ole ongelma sa­hoil­le, mutta tuk­ki­su­man korjuu on – "Ei onnistu ny­ky­re­surs­seil­la", sanoo Pölkyn met­sä­joh­ta­ja

Kemin sellutehtaan puuvirta tuo markkinoille miljoona kuutiota lisää sahatukkia. Sahojen kapasiteetti riittää, mutta puun korjuuketjuun tarvitaan runsaasti lisää työvoimaa.

Pölkky Oy:n neljä sahaa käyttävät vuodessa 1,4 miljoonaa kuutiota tukkia.
Pölkky Oy:n neljä sahaa käyttävät vuodessa 1,4 miljoonaa kuutiota tukkia.
Kuva: Mikko Halvari

Kemin jättisellutehtaan puunhankinnan yhteydessä kertyvä miljoonan kuution lisäys tukkia mahtuu sahoille.

Tukkisuma syntyy, kun uusi tehdas nostaa Kemin sellutehtaan kuitupuun käyttöä 4,5 miljoonalla kuutiolla. Hakkuista kertyvässä puuvirrassa noin neljännes on tukkipuuta.

– Olemassa olevien sahojen kapasiteetti riittää tukin lisämäärän sahaamisen vuorojärjestelyin ja maltillisin investoinnein.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä