Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Miksi pe­rus­suo­ma­lai­nen rasismi pysyy?

Perussuomalaiset näyttää pysyvän väestönvaihtoteoriassaan. Televisiossa puolueen varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja uhmaili kokoomusta.

Sanat luovat todellisuutta. Jos Keskisarja väittää jokaisen muslimin käyvän kimppuun puukko kädessä, se on aika kova väite. Miksei hän ole huolissaan suomalaisesta peukunkäyttäjästä, jonka käytös on arvaamatonta? Ja miksi hän ei ole huolissaan järjestöihin kohdistuvista leikkauksista?

Perussuomalaisten varapuheenjohtajan Teemu Keskisarjan puheet ovat puhututtaneet suomalaisia.
Perussuomalaisten varapuheenjohtajan Teemu Keskisarjan puheet ovat puhututtaneet suomalaisia.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Ei hän ole, koska on tärkeää löytää syyllinen, jolta voi leikata loputtomiin – ja niin perussuomalaiset leikkaisivat myös ukrainalaisilta. Tämä on paitsi hyvin kyseenalaista myös epäjohdonmukaista.

Nykyisen hallituksen politiikka jättää seuraajille sotkun siivottavaksi. Leikkauspolitiikka vaarantaa suomalaisen yhteiskunnan vakautta, jossa ketään ei jätetä.

Sami Korkiakoski