Met­sä­teol­li­suus­tuot­tei­den kysyntä on hei­ken­ty­nyt sel­väs­ti

Rakennusalan vaikeudet heijastuvat metsäteollisuuteen.

Helsinki
Suomen metsäalan tuotteiden kysyntä on laskussa kahden huippuvuoden jälkeen.
Suomen metsäalan tuotteiden kysyntä on laskussa kahden huippuvuoden jälkeen.
Kuva: ei rajoitettu

Suomen metsäteollisuuden tuotteiden kysyntä on heikentynyt keskeisillä markkina-alueilla selvästi kahden huippuvuoden jälkeen, kertoi Luonnonvarakeskus (Luke) tiistaina. Taustalla ovat rakennusalaa haittaavat inflaatio, korkeat korot ja yleinen taloudellinen epävarmuus.

Vaikutukset näkyvät Suomen metsäteollisuuden tuotannossa, viennissä, hakkuumäärissä ja puukaupassa.

Tiedot perustuvat tiistaina julkaistuun Luken metsäsektorin suhdannekatsaukseen vuosille 2023–2024.

Esimerkiksi sahatavaran vienti ja tuotanto laskevat ennusteen mukaan tänä vuonna kahdeksan prosenttia viime vuodesta. Sahatavaran nimellinen vientihinta laskee ennusteen mukaan jopa neljänneksellä.

Myös sellun, paperin ja kartongin vientihinnat laskevat ennusteen mukaan tänä vuonna.

Sen sijaan vanerin vientihintaan Luke ennakoi neljän prosentin nousua, vaikka vanerin tuotanto ja vienti tippuvat ennusteen mukaan noin kuudenneksella.

Paluu keskimääräiselle tasolle

Erikoistutkija Jari Viitanen Lukesta kertoi tiistaina STT:lle, että vuodet 2022 ja 2021 olivat Suomen metsäteollisuudessa poikkeuksellisen hyviä.

– Metsäteollisuustuotteiden kysyntä oli hyvä maailmalla. Muutamien tuotteiden vientihinnat nousivat ihan älyttömästi, vaikka Suomessa oli esimerkiksi UPM:n lakkoja, Viitanen sanoi

– Hintojen nousu kompensoi tuotannon ja viennin määrän laskua. Metsäteollisuustuotteiden viennin arvo nousi vielä viime vuonna todella reippaasti.

Viitasen mukaan kuluvalle vuodelle ennakoitu pudotus on enemmänkin paluu pidemmän ajan keskimääräiselle tasolle ainakin viennin nimellisarvossa mitattuna.

– On aina hankala sanoa, mikä on normaali taso, mutta metsäteollisuustuotteiden nimellinen vientiarvo on ainakin palaamassa pidemmän ajan keskiarvolukemiin erityisesti ensi vuonna, Viitanen kertoo.

Luken ennusteen mukaan metsäteollisuustuotteiden kysynnässä nähtäisiin ensi vuonna jo hienoista piristymistä.

Tuotanto- ja vientimäärien ennakoidaan kasvavan tai pysyvän ennallaan verrattuna kuluvan vuoden tasoon. Nimellisten vientihintojen ennustetaan sen sijaan laskevan.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä