Tilaajille

Met­sän­omis­ta­jil­le on suun­nit­teil­la en­sim­mäi­nen val­tion­tu­ki täysin ja ai­noas­taan il­mas­to­läh­tö­koh­dis­ta – kom­pen­saa­tioi­den taus­tal­la hii­li­nie­lu­jen vah­vis­ta­mi­nen

Paltamossa Kainuussa noin 80 hehtaaria metsää omistava Päivi Korhonen ei ylläty valtion aikeista: "Ainahan porkkana on parempi kuin keppi."

Suomessa selvitetään ensimmäistä kertaa, voisiko valtio alkaa maksaa korvausta yksityisille metsänomistajille siitä, että nämä kasvattavat lisää hiilinieluja.

– Tavoitteena on selvittää, mikä voisi olla malli Suomelle, jos valtio lähtisi korvaamaan metsänomistajille sitä, että he säilövät tulevaisuudessa lisää hiiltä metsiinsä, neuvotteleva virkamies Tatu Torniainen maa- ja metsätalousministeriöstä kertoo.

Mahdollisten korvausten taustalla on hiilinielujen ja hiilivarastojen vahvistaminen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä