Mar­ti­moaa­van pit­kok­sia uu­si­taan

Metsähallituksen Lapin luontopalvelut kunnostaa Martimoaavalla pitkoksia. Pitkostyömaa sijoittuu Hangassalmen lähtöpaikasta kilometrin päähän ja siitä eteenpäin. Kaikkiaan pitkoksia uusitaan neljän kilometrin verran. Työmaa on mittava ja aikaa vievä. Tähän mennessä valmista on saatu reilu 1,5 km Koivuselän suuntaan. Valmiiksi on myös saatu jo Martimojärven rantaan vievät pitkokset.

Vanhat pitkokset olivat tulleet tiensä päähän, ja olivat osittain jopa turvallisuusriski. Pitkosten uusimistöihin on palkattu kolme henkeä ja työnjohtajana ja -valvojana toimii puistomestari. Kunnostustarvikkeet maastoon kuljetettiin jo kevättalvella moottorikelkoilla. Työmaa valmistuu elokuun lopulla.

Rahoitus Martimoaavan pitkoksille saatiin eduskunnan jakovarasta joulukuussa. Jakovara on lisärahoitus, jonka avulla Metsähallituksellakin toteutetaan vuosittain kohteita, jotka muuten joutuisivat odottamaan rahoitusta pitkään.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä