Mäen­las­kus­sa louk­kaan­tu­nut muu­sik­ko vaatii lap­pi­lai­sel­ta mat­kai­lu­yh­tiöl­tä kym­me­nien tu­han­sien eurojen kor­vauk­sia

Ulkomaalaisen matkailijan korvausvaatimusta käsitellään Lapin käräjäoikeudessa.

Hollantilainen muusikko vaatii lappilaiselta matkailuyritykseltä kymmenien tuhansien eurojen korvauksia tapaturmasta, joka sattui lumikenkäretkellä Pallaksella vuonna 2022.

Lapin käräjäoikeudelle toimitetun kanteen mukaan muusikko oli ollut Lapissa lomalla perheensä kanssa ja osallistunut ohjatulle retkelle. Turma sattui, kun yksi retken asiakkaista törmäsi kantajaan laskiessaan lumikengät jalassa liukurilla. Kantaja mursi tilanteessa molemmat olkaluunsa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä