Joensuun Enossa maaliskuussa tapahtunut kuolonkolari vaati viidennenkin uhrin, kertoo Itä-Suomen poliisilaitos tiedotteessa. Onnettomuudessa vakavasti loukkaantunut noin 20-vuotias mies kuoli keskiviikkona sairaalassa.
Tukkirekan ja henkilöauton törmäyksessä 8. maaliskuuta kuolivat heti onnettomuuspaikalla autoa ajanut noin 20-vuotias mies, kaksi noin 20-vuotiasta naista ja yksivuotias tyttö.
Poliisi on kertonut aiemmin, että onnettomuuden uhrit olivat kotoisin Rovaniemeltä ja sukulaisia keskenään.
Iltalehden mukaan uhrit olivat matkalla hautajaisiin. Onnettomuus sattui noin kolme tuntia ennen hautajaisten alkua.
Tiellä oli loskaa
Merkittävä syy onnettomuuteen oli poliisin mukaan haastava ajokeli ja loskainen tie.
Onnettomuus sattui Joensuun Uimaharjuntiellä, kun Joensuuta kohti ajanut auto suistui vastaantulevien kaistalle ja törmäsi tukkirekkaan. Samalla toinen auto suistui tieltä väistäessään törmäystä. Muissa ajoneuvoissa olleet eivät loukkaantuneet.
Poliisi epäili auton kuljettajaa muun muassa törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta, mutta koska hän kuoli onnettomuudessa, asia ei etene syyttäjälle.