Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Maail­man vaikein kysymys

Kolme vuotta sitten julkaisin blogin otsikolla ”Maailman vaikein kysymys”. Kirjoittamisen muusana toimi aiempien vuosien epäonnistuneet yritykset selvittää, mikä olisi suomalaista puuta parempi vaihtoehto kuluttajatuotteiden raaka-aineeksi. Vaikka ilmasto- ja ympäristöasiat ovat kaikkien huulilla, nimenomainen kysymys on yhä vailla vastausta.

Metsäkeskustelussa on hämmästyttävä piirre. Metsien suojelu nähdään yksioikoisesti ratkaisuna kaikkeen. Ilmastopaneeli, Luontopaneeli, ympäristöjärjestöt, vihreät, Suomen ympäristökeskus, Helsingin yliopisto ja moni muu metsäkeskustelua voimaperäisesti ohjaava taho laatii mitä hurjimpia vaatimuksia, mutta jokainen myös aktiivisesti kieltäytyy keskustelemasta vaatimusten vaikutuksista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi