Kemijoen ja Ounasjoen yhtymäkohta on Lapin upeimpia maisemakokonaisuuksia. Se on osaltaan vaikuttanut siihen, että kaavoittaja on pyrkinyt luontoa uhmaten sijoittamaan rakennukset mahdollisimman lähelle rantaviivaa. Tehty mikä tehty – eikä satojen talojen purku voi tulla kysymykseen.
Yhtä typerää olisi ainutlaatuisen jokimaiseman piilottaminen tulvapenkereiden taakse. Ympäristökeskuksen virkailijatkaan eivät kehdanneet nimeltä mainiten tuoda näitä vaihtoehtoja esille – eikä muita vaihtoehtoja vesistörakentamisen lisäksi ole.
On jokseenkin varmaa, että tosiasiat tullaan hyväksymään ennemmin tai myöhemmin. Se merkitsee sitä, että Vuotos-Kemihaaran allas tai vastaava tullaan rakentamaan Ounasjoen rakentamisen lisäksi.
Asenteiden muuttuminen vaatii kylläkin joukon poliittisesti sitoutumattomia asiantuntijoita, jotka julistavat Kemijoen lohen tarinan lopullisesti kuopatuksi. Tällöin rakentamisen vastustajien viimeinenkin oljenkorsi putoaa pois ja järjen käyttö voittaa tunnepurkaukset.