Loput kar­sin­ta­loh­ko­li­put EM-jal­ka­pal­loon jaossa – muun muassa Hol­lan­nil­la ja Ita­lial­la vielä töitä teh­tä­vä­nä

Tätä pokaalia havittelee 24 maata, jotka pelaavat ensi kesänä Saksassa Euroopan mestaruudesta.
Tätä pokaalia havittelee 24 maata, jotka pelaavat ensi kesänä Saksassa Euroopan mestaruudesta.
Kuva: SASCHA STEINBACH

Karsintalohkot kohti ensi kesän jalkapallon miesten EM-lopputurnausta saadaan päätökseen tällä ja ensi viikolla. Kahdeksan maata on jo lunastanut paikan kisaisäntä Saksan seuraksi kesän jalkapallojuhlaan, mutta paikkoja on vielä jaossa runsaasti.

Paikkansa lopputurnaukseen ovat jo varmistaneet Englanti, Itävalta, Belgia, Ranska, Portugali, Skotlanti, Espanja ja Turkki. EM-paikka on sen sijaan vielä hankkimatta esimerkiksi Hollannilla ja Italialla.

Hollanti voi iloita kisapaikasta lauantai-iltana Amsterdamissa voittamalla Irlannin. Hallitseva Euroopan mestari Italia on puolestaan voittanut C-lohkossa vain puolet kuudesta ottelustaan ja tarvitsee perjantaina kotivoiton Pohjois-Makedoniasta. Sen myötä Italia ja Ukraina lähtisivät tasapisteissä ensi viikon maanantaina Leverkusenissa pelattavaan keskinäiseen otteluunsa, hakemaan lohkon toista EM-paikkaa. Lohkosta kisapaikan on jo napannut Englanti.

Jännitettävää on myös viimevuotisella MM-pronssimitalisti Kroatialla, joka vääntää Walesin ja ehkä myös Armenian kanssa kisapaikasta D-lohkossa. Paineita on Puolallakin, joka on kolmantena E-lohkossa. Lohkoa johtaa karsintojen yllättäjä Albania, jolla on saumaa kisapaikkaan perjantaina vieraissa Moldovaa vastaan. Puolalla on perjantaina pakkovoiton paikka, kun se isännöi edellään lohkossa olevaa Tshekkiä.

Unkarille riittää kisapaikkaan tasapeli Bulgarian kanssa G-lohkossa torstaina, ja samana iltana on paikka tarjolla myös Slovakialle J-lohkossa. Tasapeli Islannissa veisi slovakit kisoihin.

Huuhkajilla katse kohti maaliskuuta

Perjantaina pelataan Suomen lohkon eli H:n viimeistä edellinen kierros, ja Kööpenhaminassa voittajalle aukeaisi kisamatka Tanskan ja Slovenian ottaessa yhteen. Suomi hukkasi saumansa lokakuun tappioihin Slovenialle ja Kazakstanille, eikä otteluissa Pohjois-Irlantia ja San Marinoa vastaan ole enää kilpailullisesti panosta.

Huuhkajia odottavat jatkokarsinnat maaliskuun lopulla, ja ensimmäiseksi vastustajaksi on tällä hetkellä tyrkyllä Bosnia-Hertsegovina. Muut ehdokkaat Huuhkajien mahdollisiksi jatkokarsintavastuksiksi ovat ennen lohkojen päätöspelejä Israel, Islanti ja Ukraina.

Ilmoita asiavirheestä