Tilaajille

Lop­pu­suo­ra nosti viinit hal­li­tus­vään­töön – Pöy­dis­sä tänään isoja asioita ta­lout­ta ja sotea, val­mis­ta voisi tulla tors­tai­na ja ohjelma julki per­jan­tai­na

Seitsemättä viikkoa kestäneet hallitusneuvottelut näyttävät lopulta valmistuvan. Alkon monopolista ja kehitysyhteistyörahoista on löytynyt jonkinlainen sopu. Keskiviikon aikana väännetään vielä sotesta ja talouspöydän kokonaisuudesta.

Riikka Purran mukaan hallitusohjelman valmistelussa on näkynyt perussuomalaisten suuri koko. Perussuomalaiset on eduskunnan toiseksi suurin puolue.
Riikka Purran mukaan hallitusohjelman valmistelussa on näkynyt perussuomalaisten suuri koko. Perussuomalaiset on eduskunnan toiseksi suurin puolue.
Kuva: Jenni Lepänrinne

Henkisenä deadlinena kaikkien hallitusneuvotteluiden osalta pidetty juhannus lähestyy uhkaavasti, ja tästä syystä myös tunnelma Säätytalossa on kirittävä.

Tiistai-iltana puheenjohtajapöytä neuvotteli vielä sovun kristillisdemokraattien kriisiyttämään aiheeseen Alkon monopolista. Kun puoluejohtajat saapuivat keskiviikkona aamulla Säätytalolle, median edessä vilahteli näkymiä mahdollisesta viinien tulosta maitokauppoihin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä