Liisa Lapin ih­me­maas­sa: Lappi auttoi Minttu Hei­mo­vir­taa toi­pu­maan burn­ou­tis­ta – "Mulla oli vaih­to­eh­to­na joko ma­sen­nus­lääk­keet ja terapia tai sitten jotain ihan muuta"

Liisa Lapin ihmemaassa -podcastin seitsemännessä jaksossa puhutaan työuupumuksesta ja Ylellä tiedetoimittajana työskennelleen Minttu Heimovirran päätöksestä muuttaa Lappiin burnoutin seurauksena.

Liisa Kuittinen (oik.) tapaa Liisa Lapin ihmemaassa podcastin 7. jaksossa Minttu Heimovirran.
Liisa Kuittinen (oik.) tapaa Liisa Lapin ihmemaassa podcastin 7. jaksossa Minttu Heimovirran.
Kuva: Liisa Kuittinen

Liisa Lapin ihmemaassa -podcastin seitsemännessä jaksossa matkustetaan Ylläsjärvelle ja tavataan 37-vuotias toimittaja ja eräopas Minttu Heimovirta, joka muutama vuosi sitten burnoutin seurauksena päätti ottaa vuoden opintovapaan työstään ja lähteä Muonioon opiskelemaan eräoppaaksi.

Eräopasvuoden piti olla Ylellä tiedetoimittajana työskennelleelle Mintulle pelkkä välivuosi, mutta lopulta se mullisti Mintun elämän niin, ettei mikään ollut sen jälkeen ennallaan. Palattuaan Helsinkiin Minttu huomasi voivansa siellä huonosti sekä henkisesti että fyysisesti.

– Pelkästään liikenteen melu sai ahdistumaan. Ja se ihmisten stressi ja kiire, joka tuntui tosi päälleliimatulta, kun oli vuoden katsonut sitä eri vinkkelistä, Heimovirta kertoo podcastissa.

Minttu tapasi eräopaskoulussa nykyisen kumppaninsa, jonka kanssa hän päätti viime vuonna palata Lappiin. Pariskunta perusti oman eräopasyrityksen ja muutti asumaan Ylläsjärvelle. Päätös muuttaa Lappiin yllätti lopulta Mintun itsensäkin.

– En olisi ikinä ajatellut, että voisin asua Lapissa, hän sanoo.

Kuuntele jakso
7. Liisa Lapin ihmemaassa: Minttu Heimovirta

Liisa Lapin ihmemaassa -podcastia toimittaa Liisa Kuittinen.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä