Liik­ku­vat kodit ovat ky­syt­ty­jä– korona ei ro­mah­dut­ta­nut mat­kai­lu­ajo­neu­vo­jen kauppaa Lapissa


Rovaniemeläisen Caravankeskus Reatalon yrittäjä Matti Kähkönen kertoo, että matkailuajoneuvoille on nyt paljon kysyntää.
Rovaniemeläisen Caravankeskus Reatalon yrittäjä Matti Kähkönen kertoo, että matkailuajoneuvoille on nyt paljon kysyntää.
Kuva: Jussi Leinonen

Matkailuautojen ja -vaunujen myynnillä on ihan hyvät näkymät, vaikka autokauppa ylipäänsä on vaikeuksissa koronakriisin vuoksi.

Matkailukäyttöön tarkoitettujen autojen ja vaunujen myynnin pelastavat pahalta kuopalta ainakin kotimaan matkailun suosio rajojen sulkemisen vuoksi, eristetyn oman tilan matkalla antama suoja tartuntaa vastaan ja monien majoituspaikkojen ovien sulkeminen toistaiseksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä