Reetta Salmela kirjoitti Lapin Kansassa siitä, kuinka opiskelijoiden on vaikeata perustaa perhettä nyky-yhteiskunnassa. Ennen kaikkea hän tarttui vaikeuteen saada asuntolainaa.
Olen usein kuullut toteamuksen ”ei lapsia rahan vuoksi tehdä”, kun olen puhunut lapsiperheiden tukemisesta. Lapsia ei tosiaan tehdä rahan vuoksi, mutta rahan vuoksi jätetään kyllä tekemättä.
Lapsiperheiden etuuksia on kuitenkin määrätietoisesti vähennetty 1990-luvulta alkaen. Erinomainen taloustilanne ja -kasvu peittivät asian alleen 1990-luvun puolivälistä finanssikriisiin asti, mutta nyt tehdyt päätökset kantavat ”hedelmää”.
Tässä vertailua kaksilapsisen perheen eduista 1988, 1995 ja 2025.
Verolaissa 1988 voivat puolisot yhdessä vähentää kunnallisverotuksessa 9500 markkaa, eli nykyrahassa 3375 euroa lasta kohden. Valtionverotuksessa vähentää sai 2-7 -vuotiaasta lapsesta 7 000 markkaa (2 486 euroa) lasta kohden.
Toisin sanoen kaksilapsinen perhe saattoi vähentää verotuksessaan parhaimmillaan jopa lähes 12 000 euroa vuodessa.
Tämän lisäksi on maksettu lapsilisä ensimmäiseltä lapselta 255 markkaa (90,6 €) kuukaudessa ja toiselta lapselta 296 markkaa (105,16 €). Lapsilisä on nykyään pari euroa suurempi. Verotuksen lapsivähennyksistä luovuttiin vuonna 1994 ja perheiden tuessa siirryttiin täysin lapsilisäpainotukseen
Vuonna 1995 on kaksilapsinen perhe saanut ensimmäisestä lapsesta lapsilisää 535 markkaa ja toisesta 677 markkaa, yhteensä nykyrahassa 342 euroa. Nykyisin se on 200 euroa.
Suoraan lapsiluvun perusteella myönnettyjen verovähennysten ja tukien lisäksi lapsiperheet käyttivät 1990-luvulla mahdollisuutta vähentää asuntolainan korot kokonaisuudessaan verotuksessa. Tämä tarkoittaisi noin 8 000 euron vähennystä vuosittain. Verovähennysoikeus poistettiin tavan ihmisiltä, mutta samalla se annettiin asuntosijoittajille!
Nykyään siis kaksilapsinen perhe saa noin 200 euroa kuukaudessa, eli 2 400 euroa vuodessa. Vuonna 1988 lapsilisät tekisivät noin 2 200 euroa, mutta verovähennykset toisivat lisää veroprosentista riippuen 2 400 euroa. Vuonna 1995 lapsilisät tekisivät 4100 euroa ja asuntolainan vähentäminen noin 1600 euroa.
Sanomattakin on selvää, että tällainen politiikka tulee kostautumaan jo muutaman vuosikymmenen päästä, ellei suuntaa muuteta.