Lap­pi­lais­ten ra­vin­to­loi­den toive to­teu­tu­mas­sa: Ra­vin­to­la­sul­ku voi päättyä isossa osassa Lappia jo sun­nun­tai­na – jat­kui­si vain osassa kuntia

Välttämättömyysperuste ravintolasululle ei ehkä täyty isossa osassa Lappia, sanoo Markus Lohi (kesk.).

Monet lappilaiset ravintolat saattavat vapautua ravintolasulusta jo tulevana maanantaina.

Nyt voimassa oleva ravintolasulku on voimassa sunnuntaihin eli 28. maaliskuuta saakka. Hallitus on esittänyt sulun jatkamista 18. huhtikuuta saakka.

Eduskunta päättää jatkosulkua koskevasta laista sunnuntaina täysistunnossaan. Samana päivänä valtioneuvosto antaa sulun piirissä olevista alueista asetuksen, johon on tulossa muutoksia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä