Lakot: Ju­na­lak­ko alkaa maa­nan­tai­na, kaikki VR:n vuorot pe­ru­taan

Kolumni: Nuoren ai­kui­sen elä­mäs­sä on paljon hyvää, mutta samalla paljon pii­lo­tet­tua huolta

Kuvagalleria: Kont­ti­sen ki­sois­sa nähtiin rä­väk­kää lasten pu­ku­lois­toa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Lapista toi­vo­taan Sta­li­nin vai­noi­hin liit­ty­viä ai­neis­to­ja ja muis­te­luk­sia – "O­li­si hienoa, jos sai­sim­me sieltä lisää yh­tey­den­ot­to­ja vielä kevään ai­ka­na."

Stalinin vainojen muistot -hankkeen koordinaattori Meeri Siukosen mukaan Neuvostoliittoon lähdettiin 1930-luvun alussa paljon Kotkan seudulta ja Pohjanmaalta.
Stalinin vainojen muistot -hankkeen koordinaattori Meeri Siukosen mukaan Neuvostoliittoon lähdettiin 1930-luvun alussa paljon Kotkan seudulta ja Pohjanmaalta.
Kuva: Katja Palmqvist

Stalinin vainoissa kuoli tuhansia suomalaisia, joiden kirjeenvaihtoa, valokuvia ja muistoja Suomalaisen Kirjallisuuden Seura (SKS) on etsinyt ja tallentanut kevään aikana päättyvässä hankkeessa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.