Lapissa huk­ku­nei­ta jo viime vuotta enemmän –  koko maassa suo­ma­lai­sia huk­ku­nut ke­sä­kuu­kau­si­na ta­val­lis­ta vä­hem­män

Lapissa on hukkunut tähän mennessä neljä ihmistä, mikä on jo yksi henkilö enemmän kuin viime vuonna, ilmenee Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) keräämistä ennakkotiedoista.

Lapin hukkumistapauksista kaksi tapahtui kesäkuussa, yksi heinäkuussa ja yksi elokuussa. Kahdessa tapauksessa hukkuminen tapahtui vesiliikenteessä, kahdessa tapauksessa hukkumissyy on tilastoihin merkitty tuntemattomaksi.

Lapissa tapahtuu hukkumiskuolemia yleensä alle 10 vuodessa, ja hukkumiset ovat vähentyneet merkittävästi sitten 2000-luvun alun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä