Lapin yri­tys­kent­tä otti tiedot uudesta ko­ro­na­tues­ta vastaan va­ro­vai­sen myön­tei­ses­ti

Tiedossa ei ole, ulottuuko uusi tuki Ranuan eläinpuiston ja Kemin Lumilinnan kaltaisiin väliinputoajiin.


Julkisomisteisten yritysten oikeus tukiin on yhä epäselvä, kertoo Ranuan Seudun Matkailu Oy:n toimitusjohtaja Enna Paavola.
Julkisomisteisten yritysten oikeus tukiin on yhä epäselvä, kertoo Ranuan Seudun Matkailu Oy:n toimitusjohtaja Enna Paavola.
Kuva: Pekka Aho

Lapin yrityskentässä on paljon epätietoisuutta siitä, miten paljon apua valtion uusi koronatuki on tuomassa yrityksille.

Hallitus linjasi keskiviikkona, että yrityksille ryhdytään myöntämään suoraa tukea, jos niiden liikevaihto on pudonnut merkittävästi koronaepidemian seurauksena.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä