Lapin Sota -e­lo­ku­vaa ku­vat­tiin Kuk­ko­lan­kos­kel­la – "Hirveä määrä on tullut soit­to­ja, että tulkaa polt­ta­maan meidän talo!"

Paikalliset ovat osallistuneet avustajina kuvauksiin ja tarjonneet myös kuvauspaikkoja työryhmän käyttöön.

Elokuva
Sotilaita Lapin Sota -elokuvan kuvauksissa Kukkolankoskella.
Sotilaita Lapin Sota -elokuvan kuvauksissa Kukkolankoskella.
Kuva: Raisa Huttunen

Lapin Sodasta kertovaa suomalaista draamaelokuvaa on kuvattu Torniossa syksyn mittaan useissa eri kohteissa. Lounais-Lapin toimittaja kävi kuvauksissa lokakuun alussa, jolloin elokuvaa kuvattiin Kukkolankoskella.

Kuvauksiin on parhaimmillaan osallistunut 90 paikallista vapaaehtoista.

– Pääasiassa avustajia on ollut mukana kuvauksissa 30–40 henkilöä per päivä, tuottaja Jukka Valtanen kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä