Tilaajille

Lapin sai­raan­hoi­to­pii­ris­sä kes­ki­viik­ko­na kolme uutta tar­tun­taa – Ro­kot­teet jo kes­kus­sai­raa­lan pak­ka­ses­sa, aloit­ta­maan pääs­tään maa­nan­tai­na

Lapin keskussairaalaan on saapunut 975 rokotetta. Markku Broas kertoo, että Ruotsin tilanne huolettaa myös Lapin sairaanhoitopiirissä.

Keskiviikkoiltapäivän aikana Lapin sairaanhoitopiirissä on todettu aiemman katsauksen jälkeen kolme uutta koronavirustartuntaa.

– Kaikkien tartuntojen alkuperä tiedetään, sanoo Lapin sairaanhoitopiirin infektioylilääkäri Markku Broas.

Tapauksista yksi todettiin Rovaniemellä ja kyseessä on aiempaan tartuntaketjuun liittyvä tartunta. Henkilö on ollut valmiiksi karanteenissa. Ketjun ensimmäinen tartunta on tullut sairaanhoitopiirin ulkopuolelta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä