Lapin kul­ta­ke­sä alkoi ja päättyi isoihin hip­pui­hin, mutta kauden tuotto on kaukana huip­pu­vuo­sis­ta

Kullan hinta nousee maailmanmarkkinoilla kilisten ja kolisten, mutta Lapin isot löydöt romahtivat Lemmenjoen konekaivuun loppuessa.

Suurin Lapista löydetty kultakimpale (Evert Kiviniemi, Luttojoki 1935) painoi lähes 400 grammaa. Tämän kesän suurin on 41-grammainen Ventti.
Suurin Lapista löydetty kultakimpale (Evert Kiviniemi, Luttojoki 1935) painoi lähes 400 grammaa. Tämän kesän suurin on 41-grammainen Ventti.
Kuva: Lapin kullankaivajain liitto

Kultakesä alkoi Lapissa Sotajoella tehtyyn hippulöytöön ja se näyttää myös päättyvän kohtalaisen kokoisen isomuksen löytöön lähes samoissa maisemissa. Kokonaisuutena kauden tuotto on kuitenkin kaukana huippuvuosista.

– Eiväthän nämä kesät ole niihin Lemmenjoen kesiin verrattuina oikein minkäänlaisia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä