Tilaajille

Lapin kul­ta­ke­sä alkoi ja päättyi isoihin hip­pui­hin, mutta kauden tuotto on kaukana huip­pu­vuo­sis­ta

Kullan hinta nousee maailmanmarkkinoilla kilisten ja kolisten, mutta Lapin isot löydöt romahtivat Lemmenjoen konekaivuun loppuessa.

Suurin Lapista löydetty kultakimpale (Evert Kiviniemi, Luttojoki 1935) painoi lähes 400 grammaa. Tämän kesän suurin on 41-grammainen Ventti.
Suurin Lapista löydetty kultakimpale (Evert Kiviniemi, Luttojoki 1935) painoi lähes 400 grammaa. Tämän kesän suurin on 41-grammainen Ventti.
Kuva: Lapin kullankaivajain liitto

Kultakesä alkoi Lapissa Sotajoella tehtyyn hippulöytöön ja se näyttää myös päättyvän kohtalaisen kokoisen isomuksen löytöön lähes samoissa maisemissa. Kokonaisuutena kauden tuotto on kuitenkin kaukana huippuvuosista.

– Eiväthän nämä kesät ole niihin Lemmenjoen kesiin verrattuina oikein minkäänlaisia.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä